Tradicijos ir vertybės. Smokingas

„White tie“ ar „black tie“, frakas ar smokingas – pakvietime į oficialų pobūvį visada nurodoma, kaip privalo būti apsirengęs svečias. Jeigu rašoma „white tie“, „cravate blanche“ ar „visas vakaro kostiumas“, privalu vilkėti fraku. Tačiau dažniau kvietime Jūs išvysite „black tie“, „cravate noire“ ar „vakaro kostiumas“,- tai reikš, kad privalote vikėti smokingu.

„Tuxedo“ yra išimtinai Šiaurės Amerikoje vartojamas terminas, kilęs iš „Tuxedo Park“ Niujorke, kur teigiama, kad šis švarkas pirmą kartą buvo pristatytas 1886 metais. Šalyse, kuriose kalbama vokiškai, jis vadinamas „Smoking“, o Anglijoje – „dinner jacket“. Tačiau laikantis griežtų taisyklių, visi trys pavadinimai skirti apibūdinti pačiam švarkui, bet dažnai taip apibūdinamos ir kelnės.

Taip pat dar paminėtina, kad tai, ką vokiečiai vadina „dinner jacket“, iš tikrųjų yra baltas smokingas (Anglijoje vadinamas „white dinner jacket“). Tačiau grįžkime prie pakvietimo.

Reikiamas vakaro aprangos stilius yra aiškiai apibrėžiamas pagal peteliškės spalvą

  • Kadangi juoda peteliškė yra ryšima su smokingu, nurodymas „black tie“ reiškia, kad tai yra privaloma vakaro apranga.
  • Balta peteliškė, atvirkščiai, yra ryšima prie frako, todėl „white tie“ nurodo, jog privalote vilkėti fraku.

Tačiau, kad ir kaip būtų gaila, progų, per kurias privaloma vilkėti smokingu ar fraku, pastaruoju metu pasitaiko itin retai, todėl vyrai neturi reikiamos vakaro aprangos. Daugelyje šalių Jūs tikrai persistengtumėte, jei vilkėdami vakarine apranga eitumėte į restoraną, kiną ar barą, nes oficiali apranga nebeatitinka šiuolaikinių idėjų, nurodančių, kaip reikėtų leisti laisvalaikį. Tačiau progų vilkėti smokingą vis tiek pasitaiko, o jų dažnumas priklauso nuo visuomenės sluoksnio, kuriam Jūs priklausote. Jeigu Jūs apsistosite „Waldorf“ viešbutyje Niujorke arba „Ritz“ viešbutyje Londone, taip pat – Paryžiuje, vakarieniaudami galite drąsiai vilkėti smokingu, kaip ir visuose aukšto lygio viešbučiuose. Neabejokite, tai – saugiausias pasirinkimas.

Šiaip ar taip, dažnai vilkintieji kostiumus neturėtų vengti vilkėti ir smokingu

Tai toks pat kostiumas, tačiau dėvimas vakare. Tai „padorios draugijos apranga“. „Visas vakaro kostiumas“ yra šiek tiek kitokia apranga. Šis drabužių komplektas baugina, tačiau tuo pat metu yra pati elegantiškiausia vyro apranga. Tai gali patvirtinti bet kuris, grožėjęsis savimi vilkint tinkamo dydžio fraku su balta peteliške, wing apykakle ir lakiniais batais. Kiekvienas privalo patirti šį malonumą, net ir kelias minutes atsistojus priešais kostiumų nuomos veidrodį. Pirkti fraką verta tik vyrams, kurių darbe gausu oficialių progų. Šiomis dienomis vilkint fraku galite išvysti politikus, ambasadorius ir orkestrų dirigentus. Tačiau net ir kai kurie jų tokį drabužių komplektą nuomosis, jei progų, kuriomis būtina vilkėti tokią aprangą, pasitaikys itin nedaug.

Smokingo istorija

Smokingo kilmės istorija paini ir prieštaringa. Dėl garbės vadintis smokingo tėvyne rungiasi Anglija, Amerika ir kelios Rytų šalys. Viena teorijų skelbia, kad dėl populiariu tapusio smokingo „kaltas“ vienas Anglijos ministras pirmininkas, kuris neva buvo jo kūrėjas, neva pirmasis jį įsigijo. Taigi smokingui teko nukeliauti ilgą (apie šimtą penkiasdešimt metų) transformacijos kelią. XVII amžiuje Anglija buvo smelkte persmelkta tabako kvapo. Rūkymas taip išpopuliarėjo, kad anglai nesidrovėdami pypkutes papsėjo net bažnyčioje. Tačiau tik XIX amžiaus pabaigoje minėtasis ministras pirmininkas anglų visuomenei pasiūlė smokingą, kuris iš pradžių buvo „rūkalių rūbas“. Pirmieji smokingai panėšėjo į šilko chalatus su atlapais. Šį ansamblį papildydavo kepuraitė ir šilko ar velveto kurpaitės.

Šie daiktai buvo skirti apsaugoti drabužius ir šukuoseną nuo aitraus dūmų kvapo. Vėliau įsivyravo etiketas klubuose, lošimo namuose, per kviestines vakarienes, kai vyrai norėdavo užtraukti dūmo, palikti savo frakų švarkus ant krėslų atlošų ir užsivilkti būtent šiuos „rūkomuosius“ švarkus. Grįžę iš rūkomojo, džentelmenai vėl užsivilkdavo frakus, ir vakarienė tęsdavosi, o aplinkiniams netrukdydavo nuo drabužių sklindantis aitrus kvapas.

Švarkas

Smokingo švarkas gali būti vienaeilio arba dvieilio susegimo ir dažniausiai jo atlapai apsiūti šilku. Šalio tipo apykaklė yra taip pat priimtina alternatyva. Smokingo spalva – juoda arba vidurnakčio mėlio. Smokingo medžiaga yra lengvesnė nei kasdienio švarko, nes per pobūvius su juo gali būti karšta.

Švarko sagos aptrauktos atlasu, – jokios aliuzijos į kasdienį kostiumą neturi būti, juk šis vyriškas tualetas skirtas ypatingam vakarui. Ypatingumo šiam tualetui suteikia tokia detalė kaip „butonjerė“. Pats terminas „butonjerė“ (dekoratyvinė kilpelė švarko atlape) kilęs iš prancūziškojo boutonnière – „sagos kilpa“. Tai viduramžių tradicija, kilusi iš riterių, kai būdavo išdidžiai nešiojama mylimos damos nosinaitė, prisegta kairiojoje šarvų pusėje – būtent todėl ir šiais laikais kilpelės yra segamos tik kairiajame švarko atlape. Kilpelės dažniausiai nešiojamos įsmeigtos, nors pakankamai elegantiškai atrodo ir prisegtos iš išorės. Geri siuvėjai į smokingo vidinę atlapo pusę iškart įsiuva ir vielutes, palaikančias gėlės kotelį. Baltas smokingas yra dėvimas per atvirus, lauke vykstančius vakarėlius arba kruizus. Jis dažniausiai būna nebalintos drobės spalvos (atspalvis tarp baltos ir šviesiai smėlinės spalvos). Pasiuvimas ir medžiaga nesiskiria nuo juodojo smokingo. Itin stilinga jį vilkėti kaip šeimos relikviją.

Sąsagos ir sąsagėlės

Proginiai marškiniai yra su prancūziškais rankogaliais, taigi sąsagos yra privalomos. Ypač tinka aukso sąsagos, nes yra nemažai aukso ir pusbrangių akmenų derinių. Dauguma proginių marškinių yra užsegami sąsagėlėmis (smokingo marškiniai susagstomi į varžtelius panašiomis sąsagėlėmis, o ne įprastomis sagomis), kurias galima priderinti prie sąsagų.

Kelnės

Kelnės yra juodos arba vidurnakčio mėlio spalvos, kaip ir švarkas. Šoninės siūlės yra papuoštos šilko juosta (viena), kuri vadinama antsiuvu. Jose nėra atlapų, nes jie laikomi kasdienio kostiumo detale. Kelnės vilkimos su baltu smokingo švarku, taip pat yra juodos arba vidurnakčio mėlio, tačiau niekada negali būti baltos kaip ir švarkas.

Marškiniai

Su smokingu būtina vilkėti proginiais marškiniais, kurie yra balti su prancūziškais rankogaliais. Proginiams marškiniams būdingas antsiuvas (ant krūtinės). Priekyje neretai yra vertikalios ar horizontalios klostės arba jis dažnai yra sutvirtinamas pikė juosta. Tai skirta tam, kad marškiniai priekyje nesusigarankščiuotų, kai vyras atsisėda (ypatinguose marškiniuose dar būna kilputė, kurią galima prisegti prie kelnių).

Nosinaitė

Juodam smokingui itin tinka truputis spalvingumo. Pavyzdžiui, raudona šilko nosinaitė puikiai tinka prie juodo švarko. Paprasta balta nosinaitė taip pat visada bus tinkama. Nosinaitė Jūsų kišenėje privalo būti medvilninė, balta ir švari. Jūs ją galėsite panaudoti prakaitui nusišluostyti, kai valgysite ar energingai šoksite. Taip pat galėsite pagelbėti damai, kuri neturi kur įsidėti nosinaitės.

Peteliškė

Jeigu pakvietime parašyta „black tie“, peteliškė privalo būti juoda. Apie baltą peteliškę nė negalvokite, ji yra skirta ryšėti su fraku. Be to, tai turėtų būti paties surišama peteliškė.

Kojinės

Juodos, kelius siekiančios kojinės yra privalomos su smokingu. Jos turi būti vilnonės arba šilkinės, atsižvelgiant į tai, koks yra smokingo medžiagos sunkumas. Kad kojinės nenuslystų, jos tvirtinamos prie keliaraiščių.

Laikrodis

Pagal senovinę tradiciją, su fraku nesegimas joks laikrodis, nes vilkinčiam fraką džentelmenui laikas nėra laikomas prioritetu. Iš pradžių laikrodžiai nebuvo segimi ir su smokingu. Tačiau smokingo ansamblyje atsiradus liemenei, radosi ir kišeninio laikrodžio su grandinėle mada. Šiais laikais griežtų taisyklių nėra, nors, vilkint smokingą, laikrodį geriausia nešioti kišenėje, o jei jau segate jį ant rankos, jis turi būti plonas ir elegantiškas.

Avalynė

Lakuoti plonapadžiai Oxford stiliaus juodi bateliai arba savimi labiau pasitikintiems vyrams – lakinės, plonos veršelio odos kurpaitės su kokarda ar kaspinu.

Juosmens juosta („kamerbandas“)

Neatsiejamas smokingo atributas –  juosmens juosta – plati, dažniausiai klostuota juosta, pridengianti vietą, kurioje marškiniai sukišti į kelnes, ryšima apie juosmenį (arba susegama už nugaros).

Ji atsirado Indijoje dislokuotoje britų armijoje, kurios karininkai jau seniai pagal vietos paprotį ryšėjo tokiomis juostomis, kad apsisaugotų nuo atogrąžų drėgmės keliamų pavojų. Būtent tie karininkai pritaikė juosmens juostą prie savo vakarinių uniformų ir suteikė joms žaismingumo bei elegancijos. Iš britų armijos juosmens juosta pateko į smokingo ansamblį ir suteikė jo dėvėtojui dar kariškesnę bei įspūdingesnę laikyseną. Juosmens juostos ryšimos prie smokingo, klostėmis į viršų. Ši tradicija kilo iš įpročio tarp klosčių kišti operos bilietų šakneles.

Žinoma, šiais laikais juostos paskirtis kitokia, ji tėra tik elegantiška dekoracija. Tačiau ryšint juostą, „įrėminamas“ džentelmeno liemuo ir šiek tiek prispaudžiamas pilvukas.

Beje, juosmens juosta niekada neryšima prie dvieilio smokingo švarko (kelnės prilaikomos tik petnešomis arba kilpelėmis šonuose).

Kaip ir liemenė, juosta ryšima tik prie vienaeilio smokingo švarko. Paprastai juosta ir peteliškė yra vienos spalvos (nors pastaruoju metu tai jau nėra taisyklė). Pats terminas „kamerbandas“ yra kilęs iš persų kalbos žodžių „kamar“ („juosmuo“) ir „bund“ („uždaryti“) reiškia „juosmens suvaržymą“. Šiuolaikinėse Indijos ir Pakistano armijose šios juostos tebėra karininkų uniformos dalis, dažniausiai ryšima per paradus ir ceremonijas.

Švarkai, skirti rūkyti

Artimas smokingo (angl. Tuxedo) giminaitis yra švarkas, skirtas rūkyti (angl. smoking jacket), kuris Anglijoje vilkimas einant į vakarėlius namuose ir vietos pokylius. Švarko pavadinimas atitinka jo tikrąją paskirtį: džentelmenai apsivelka šį švarką, prieš eidami į rūkymo kambarį traukti cigarų, o paskui vėl apsivelka savo vakarinį švarką (angl. dinner jacket).

Toks švarkų keitimas patiko damoms, sėdinčioms prie pietų stalo, nes būtent todėl jos nebūdavo priverstos uostyti į vyrų švarkus prisigėrusių tabako dūmų. Anksčiau buvo nemandagu tokiais kvapais erzinti moterų uoslę. Kitaip nei juodas vakarinis švarkas, rūkyti skirtas švarkas yra pasiūtas iš spalvoto aksomo ir beveik visada švarko atlapai būdavo vientisi, šalio tipo (angl. Shawl). Kartais švarko apykaklė būna kontrastingos spalvos, pavyzdžiui, juodos.

  • Rūkymo švarkas vilkimas su aksomo šlepetėmis, išsiuvinėtomis avėtojo arba šeimos inicialais, ir dažnai jų spalva yra tokia pat, kaip ir švarko – tamsiai žalia, tamsiai violetinė, tamsiai raudona arba mėlyna.

Vien išgirdus žodį „šlepetės“ daugeliui vyrų per kūną perbėga šiurpas. Nesibaiminkite, tai šlepetės, kurių padas yra kietas odinis, taip pat jos yra su pakulne ir prilygsta itališkų mokasinų stabilumui (jos yra tinkamos per neformalius vizitus, nueiti iki durų pasiimti pašto arba iš rūsio – vyno). Vakarinio švarko kelnės, proginiai marškiniai ir, savaime aišku, juoda peteliškė sukuria darnią visumą. Be abejo, tai itin elegantiškas įvaizdis, taip pat leidžiantis labiau atsipalaiduoti.

Tinkami batai

Dažnai galite išgirsti skirtingų nuomonių apie klasikinius batus. Konservatyvūs batų avėtojai propaguoja kurpaites su šilko kaspinais ne tik vilkint smokingu, bet ir fraku. Kurpaitės atsirado maždaug XVI amžiuje, todėl jos yra vienas seniausių ir nepakitusių elementų džentelmeno spintoje. Tačiau tai nėra pakankamas argumentas, dėl kurio vyrai privalo jas avėti – vyrui tikrai prireiktų drąsos, norint apsiauti blizgančius batelius šilko kaspinais. Todėl tikrai nėra klaidinga avėti klasikinius Oxford stiliaus batus, o ne kurpaites. Tai tikrai būtų teisingas pasirinkimas vilkint smokingą, nes Oxford batai yra jo amžininkai, ir, kalbant atvirai, niekas tam nedrįstų paprieštarauti.

Pasitempiam, atrodom elegantiškai…

Šią žiemą Gieves & Hawkes grįžta prie to, ką jie daro geriausiai, nes artėja pokylių sezonas. Jie trumpai pristato formalią aprangą. Riboto leidimo vidurnakčio mėlynumo aksominis smokingo švarkas su gražia juoda atlaso detale – tik vienas iš devynių, rankomis pasiūtas Anglijoje (1 895 £).

Ikoniškasis tamsiai mėlynos spalvos vakarinis kostiumas su juodais atlaso atlapais, kurio mažmeninė kaina – tik 695 £, leis Jums sekti Vindzoro kunigaikščio drabužių pėdsakais, kuris visuomet rinkosi navy, nes jis yra „juodesnis nei juoda“. Šis prigludęs, įliemenuotas vienasagis vakarinis kostiumas sukuria pavydėtiną siluetą ir oficialų kostiumą pristato kaip vieną iš privalomų turėti šį sezoną.

Nuo šiol oficiali apranga nekels asociacijų su itin priglundančiais rytiniais ir uniforminiais „pingvino“ kostiumais. Susikurti kupiną pasitikėjimo ir išskirtinį įvaizdį, tuo pat metu išliekant santūriu ir elegantišku, įmanoma su Gieves & Hawkes. Didžiulis gražių oficialios aprangos priedų pasirinkimas, pradedant prabangiomis šilkinėmis liemenėmis ir peteliškėmis, baigiant perlamutrinėmis marškinių sąsagomis bei pritrenkiamais proginiais marškiniais – visa tai galite įsigyti Gieves & Hawkes.

Viskas, ko Jums gali prireikti oficialia proga, dabar galite įsigyti Gieves & Hawkes, kuri garantuoja neginčijamą kokybę ir neabejotinai tiks Jums. Kam eiti kitur?!

Leave A Comment?