Pagrindiniai finansiniai rodikliai bei jų dydžiai verslui

Pagrindiniai finansiniai rodikliai bei jų dydžiai verslui

Puikiai išmanyti savo verslo finansinę padėtį svarbu kiekvienam savininkui. Tačiau verslo pradžioje tai nėra paprasta, nes įvairių rodiklių gali būti iki kelių dešimčių. Todėl labai svarbu sugebėti atskirti, kurie rodikliai yra patys svarbiausi ir kaip juos vertinti.

Šioje srityje itin naudingos buhalterinės apskaitos paslaugos, įmonės registracijos adresas ir t.t. Siūlomos buhalterines paslaugas teikiančių įmonių – vadovas gali susikoncentruoti ties verslu, o ne mokytis buhalterijos tam skirdamas didelę dalį savo brangaus laiko. Taigi, susipažinkime su penkiais pagrindiniais finansiniais įmonės rodikliais, kuriuos vadovui svarbu sekti.

Finansinis svertas

Finansinis svertas parodo, kiek įmonė naudoja skolintų lėšų savo veiklai palaikyti ir vykdyti. Jis apskaičiuojamas pasitelkiant viso kapitalo ir finansinių įsipareigojimų santykį.

Jei finansinis svertas įmonėje yra per didelis, tai didėja mokumo rizika, kas reiškia, kad tampa sunkiau gauti lėšų skolon. Šis rodiklis glaudžiai susijęs su tuo, kokia yra verslo šaka.

Pelno marža

Pelno marža parodo, kiek yra pelno palyginus su pajamomis. Įprastai yra grynojo ir bendrojo pelno marža.

  • Grynojo pelno marža – tai finansinis rodiklis, parodantis įmonės pelningumą. Jis apskaičiuojamas remiantis pajamomis ir pardavimais, taip išsiaiškinant, kokios yra galimybės uždirbamas pajamas paversti pelnu.
  • Bendrojo pelno marža atskleidžiama įvertinant santykį tarp bendrųjų pajamų ir pelno, tokiu būdu galima įsivertinti pelningumą, išlaidas ir ateities perspektyvas.

Nuosavo kapitalo ir skolų santykis

Viena iš didžiausių verslo finansinių bėdų gali būti per didelis įsiskolinimas. Šis rodiklis gali būti vadinamas įvairiai, tačiau iš esmės tai yra rodiklis, parodantis, kokia įmonės skolos ir nuosavo kapitalo dalis naudojama finansuoti įmonės turtui.

Kuo vidurkis mažesnis, tuo mažesnė ir verslo rizika. Tačiau kartais ir didesnis vidurkis reiškia, kad viskas yra gerai, nes tai stipriai įtakoja verslo šaka.

Bendrasis pelningumas

Bendrojo pelningumo rodiklis (BPM) gaunamas iš pardavimų pajamų padalijus bendrąjį pelną. Jis parodo, kiek buvo uždirbta ir kiek buvo išleista. BPM nėra pakankamai vertinamas vadovų, nors tai vienas iš mažiausiai kintančių rodiklių ir kai kurių ekspertų nuomone, geriau atspindi įmonės realią padėtį.

Apyvartinis kapitalas

Apyvartinis kapitalas (arba likvidus kapitalas) matomas paėmus trumpalaikio turto ir trumpalaikių įsipareigojimų skirtumą. Svarbu išlaikyti tinkamą apyvartinio kapitalo dydį, nes didelis – tai netinkamas resursų panaudojimas, mažas reiškia mokumo problemas, o negatyvus visai netoleruotinas nė viename versle.

Pabaigai

Trumpai aptarėme pagrindinius finansinius rodiklius verslui. Jų dydžiai kiekvienu atveju yra skirtingi ir unikalūs, o tam, kad būtų lengva nepasimesti, svarbu šalia turėti gerą komandą, kuri ne tik aiškiai supažindintų su reikalingais rodikliais, bet ir atliktų tinkamą jų analizę.

Laiku pildytų reikiamus dokumentus ir padėtų auginti verslą savo žiniomis – tam ir reikalingos buhalterinės apskaitos paslaugos verslui.

Paruošta pagal financelt.lt

Palikite komentarą