Atlyginimas yra vienas pagrindinių daugumos gyventojų Lietuvoje ir Europoje pajamų šaltinių. Taip, kai kurie darbuotojai gali padidinti savo pajamas individualiai vykdoma veikla, investicijų grąža ar kitais būdais, tačiau net tuomet atlyginimas išlieka didžiausiu pajamų šaltiniu.
Tai reiškia, kad atlyginimo dydis tiesiogiai ir daugiausiai įtakoja daugumos gyventojų gyvenimo kokybę ir jų finansinę padėtį. Tad nenuostabu, kad yra tokia didelė paklausa informacijai apie atlyginimo dydžius: žmonės ieško minimalaus atlyginimo dydžių, vidutinio atlyginimo dydžių, skirtingų profesijų atlyginimo dydžių ir t.t. Ne ką mažiau aktualus ir gaunamo ar potencialaus atlyginimo dydis atsižvelgiant į įvairius mokesčius. Apskaičiuoti atlyginimo dydį galima su atlyginimo skaičiuokle, kuri leis sužinoti atlyginimą prieš mokesčius arba „ant popieriaus“ (bruto) bei po mokesčių arba „į rankas“ (neto).
Pagal Wikipedia duomenis, 25 Europos šalys, kuriose yra mokamas didžiausias vidutinis atlyginimas „į rankas“, yra šios:
- Lichtenšteinas – 7046 EUR
- Šveicarija – 5522 EUR
- Danija – 4159 EUR
- Liuksemburgas – 3699 EUR
- Norvegija – 3386 EUR
- Islandija – 3377 EUR
- Nyderlandai – 3145 EUR
- Airija – 3086 EUR
- Švedija – 2985 EUR
- Austrija – 2807 EUR
- Vokietija – 2802 EUR
- Suomija – 2634 EUR
- San Marinas – 2629 EUR
- Prancūzija – 2464 EUR
- Belgija – 2463 EUR
- Jungtinė Karalystė – 2459 EUR
- Ispanija – 1910 EUR
- Kipras – 1904 EUR
- Italija – 1740 EUR
- Estija – 1545 EUR
- Čekija – 1423 EUR
- Slovėnija – 1418 EUR
- Malta – 1335 EUR
- Lietuva – 1241 EUR
- Portugalija – 1212 EUR
Tai nėra visiškai tikslūs duomenys, nes vienų vienos valstybės šiuos duomenis atnaujino ir paskelbė visai neseniai, o kitų valstybių duomenys yra neatnaujinti iki kelių ketvirčių. Bet nepriklausomai nuo to, šis sąrašas leidžia susidaryti apytikslį vaizdą apie vidutinio darbo užmokesčio (VDU) dydžius Lietuvoje ir Europoje. O kaip galime matyti iš sąrašo, Lietuva yra 24 vietoje, keliomis vietomis atsilikdama nuo Estijos, bet lenkdama kaimynines Latviją ir Lenkiją.
Situacija kiek koreguojasi, jei lyginami kitus atlyginimų dydžius: minimalų atlyginimą, atlyginimą prieš mokesčius, pagal kainų lygį pakoreguotą atlyginimą ir t.t. Šalių išsidėstymui įtakos turi ir įvairių socialinių išmokų dydžiai, todėl jų įtraukimas taip pat koreguoja rezultatus. Tačiau tendencijos nesikeičia: Skandinavijos ir centrinės bei Šiaurės Europos šalys dominuoja visuose su atlyginimų dydžiausiais susijusiuose sąrašuose.
Verta pastebėti, kad aukštas vidutinis atlyginimas nebūtinai reiškia aukštą minimalų atlyginimą. Mat kai kurios šalys apskritai neturi valstybės nustatomo minimalaus atlyginimo. Pavyzdžiui, Skandinavos šalyse teisės aktai nenumato minimalaus atlyginimo, o dėl jo yra susiderama tarp verslo ir darbuotojų atstovų (profesinių sąjungų). Todėl valstybių sąrašas pagal MMA atrodo visai kitaip, nei lyginant pagal VDU.